کنفرانس موفق

بلند ترین شب سال بود . قرار بود پدر وقتی از سرکار برمیگردد ، انار و آجیل شب یلدا را بخرد . چشمانم به در دوخته شده بود و منتظر پدرم بودم که تلفن خانه به صدا در آمد . مادر جواب داد . وقتی گوشی را گذاشت ، چهره اش کمی در هم شد.  نگران شدم ، پرسیدم : مامان کی بود ؟  چرا ناراحت شدی؟ 
گفت : پدرت بود او نمیتواند امشب به خانه بیاید . گفتم : چرا ؟ مادر گفت : در منطقه اشتهارد زمین فرونشسته . پدر با چند نفر از همکارانش باید برای تحقیق و رفع این مشکل به آنجا بروند ...ادامه در فایل اصلی

بلند ترین شب سال بود . قرار بود پدر وقتی از سرکار برمیگردد ، انار و آجیل شب یلدا را بخرد . چشمانم به در دوخته شده بود و منتظر پدرم بودم که تلفن خانه به صدا در آمد . مادر جواب داد . وقتی گوشی را گذاشت ، چهره اش کمی در هم شد.  نگران شدم ، پرسیدم : مامان کی بود ؟  چرا ناراحت شدی؟ 
گفت : پدرت بود او نمیتواند امشب به خانه بیاید . گفتم : چرا ؟ مادر گفت : در منطقه اشتهارد زمین فرونشسته . پدر با چند نفر از همکارانش باید برای تحقیق و رفع این مشکل به آنجا بروند . دیگر حوصله ی شب یلدا را نداشتیم میوه و شیرینی را در یخچال گذاشتم . شام مختصری خوردیم . به یاد شب یلدای سال گذشته افتادم که در اراک با خانواده مادرم خاله ها و دایی علی چقدر خوش گذشت .... مادر مشغول شستن ظرف ها شد . من هم کتاب هایم را از روی میز پذیرایی جمع کردم و به اتاقم رفتم . دوست داشتم بیشتر درباره فرو نشست زمین و علت آن بدانم . کامپیوتر را روشن کردم . مطالب زیادی در این رابطه رو ی صفحه مانیتور ظاهر شد :  

 
 
  
برداشت آب های زیرزمینی و حفر چاه های غیر مجاز باعث میشود سطح آب های زیر زمینی روز به روز افت کند که اگر این روند ادامه پیدا کند ، سر انجام به جایی خواهد رسید که آبی برای استخراج وجود نخواهد داشت .  افت سطح آب ها زیر زمینی به معنای خشک شدن سفره ها ی آب های زیرزمینی و از بین رفتن چاه ها ، قنات ها و چشمه های آنها است . همچنین خاک این مناطق شور و برای کشاورزی نامساعد می شود . 
پدیده ای است که در اثر خالی شدن آب بافت ها ی متراکم و لایه ها ی زیرین سطح زمین رخ میدهد و در اثر آن سطح زمین به صورت تدریجی و در برخی موارد به صورت ناگهانی فرو مینشیند . گاهی اوقات این فرو نشست ها راه نفوذ آب های زیرزمینی را میبندد و قنات ها را خشک میکند و در نتیجه کشاورزی تعطیل و روستا ها خالی از جمعیت میشود . همچنین خرابی و خسارت در شهر ها و سازه ها و ساختمان ها ی بنا شده در آنها را به همراه دارد   . همچنین ممکن است جان انسان ها و بقیه جانداران نیز به خطر بیفتد .  
 

 
  
خطر فرو نشست در استان البرز بسیار جدی است . زیرا در این استان هم از آب های  زیرزمینی بی رویه استفاده میشود . به تهیه گزارش های دوره ای سازمان نقشه برداری کشور از مناطق تحت تاثیر پدیده  فرو  نشست آمده است : کیلومتر مربع بوده و بیشترین 700 محدوده تحت تاثیر فرو نشست در استان البرز در حدود  سانتیمتر در سال ، مربوط به زمین های زراعی جنوب 29نرخ فرو نشست سالانه به میزان  18 قزوین در محدوده روستا ی حاجی آباد است و حسین آباد مهرشهر –اتوبان کرج  سانتیمتر در سال میباشد . 8 و 5 و 4 سانتیمتر و نظر آباد ماهدشت و کمال شهر به ترتیب 
 
بعد از خواندن این مطالب دنبال راه های جلو گیری از فرونشست زمین گشتم و دریافتم که جلوگیری از حفر چاه ها ی غیر مجاز و دقت در عمق چاه ها باعث نجات زمین از فرو  نشست آن هستند .  بود . حدود دو ساعت خواندن و نکته برداری این مطالب 12چشمانم خسته شده بود.  ساعت  طول کشیده بود خوشحال بودم که مطالب جدیدی آموخته ام  . فردا صبح که به مدرسه رفتم زنگ اول کار و فناوری داشتیم . خانم دهقانی درباره آب ،  کمبود آب و ... سوالاتی پرسید .  من به خاطر اطلاعاتی که دیشب به دست آورده بودم ، همه را پاسخ دادم .  سپس خانم دهقانی ما را با طرح ملی داناب آشنا کرد و گفت : 
کسانی که داو طلب هستند برای شرکت در این طرح اعلام کنند .   فاطمه و رومینا داوطلب شدیم ، من و چند نفر از دوستانم الناز .  دو روز بعد کارگاه مدرسه را برای کنفرانس در مورد طرح ملی داناب آماده کردیم . 

 
 مواد غذایی که برای هر کدام چقدر آب مصرف ، ما سازه هایی در مورد آب ، کمبود آب شده است و همچنین پوستر هایی در مورد فرونشست زمین تهیه کرده و به در و دیوار کارگاه چسباندیم .   اجرا و خواندن مطالب کنفرانس بر عهده ی من بود . از اداره آموزش و پرورش ناحیه سه کرج هم برای بازدید از کار ما آمده بودند . خدا رو شکر همه چیز عالی برگزار شد و مورد تشویق بازدید کنندگان و مسئولین قرار گرفتیم  . معلم و مدیر مدرسه از کار ما بسیار راضی و خشنود بودند .  آن روز یک روز بسیار عالی بود . در دلم آرزو کردم انشاالله مشکلات کمبود آب و فرو نشست زمین ها ی کشورم بزودی حل و بر طرف شود . 
 
                                               بیشتر مطالب این داستان واقعی بودند 

گروه: داستان